Regulamin Społecznego Komitetu
ds. Zagospodarowania Terenów Poprzemysłowych
w Województwie Śląskim
Komitet Społeczny ds. Zagospodarowania Terenów Poprzemysłowych w Województwie Śląskim zwany w dalszej części Komitetem został utworzony w wyniku współdziałania Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Zarządu Województwa Śląskiego. 30 marca 2000 roku otrzymał akceptację Zarządu Województwa Śląskiego (pismo OS/DR/760/257/00).
Komitet działa na podstawie niniejszego Regulaminu i nie posiada osobowości prawnej.
Celem działania Komitetu jest rekomendowanie metod i narzędzi dających podstawy władzom województwa śląskiego do gospodarowania terenami poprzemysłowymi zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Komitet w swoich działaniach wykorzystuje doświadczenia wszystkich instytucji i organizacji krajowych i zagranicznych, zwłaszcza Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (U.S. EPA), posiadającej największe doświadczenie w tym zakresie.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
wypowiadanie się w sprawach kierunków rozwoju i priorytetów związanych z zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych na podstawie analizy i oceny aktualnego stanu działań,
inicjowanie wymiany informacji i doświadczeń płynących z wdrażania przedsięwzięć podjętych dla zagospodarowania terenów poprzemysłowych,
zaangażowanie samorządów, społeczności lokalnych, przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji naukowo-badawczych oraz innych grup interesu w sprawę przywracania terenów poprzemysłowych do obiegu gospodarczego i przyrodniczego,
stymulowanie działań dla tworzenia układów partnerskich pomiedzy różnymi sektorami (przemysłowym, rządowym, samorządowym, naukowym, finansowym) umożliwiających wdrażanie rozwiązań dla zagospodarowania terenów poprzemysłowych,
prowadzenie lobbingu na rzecz zagospodarowania terenów poprzemysłowych,
inicjowanie seminariów, konferencji oraz szkoleń i warsztatów oraz innych przedsięwzięć mających na celu przekazywanie informacji i upowszechnianie wiedzy o terenach poprzemysłowych.
Działalność Komitetu nie powinna być interpretowana jako zastepowanie instytucji państwowych oraz samorządowych w spełnianiu ich statutowych obowiązków.
Oprócz realizacji inicjowanych przez siebie przedsięwzięć, Komitet współdziała z innymi instytucjami, organizacjami i osobami dla osiągania wspólnych celów wiążących się z zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych.
Realizując swe zadania Komitet opiera się na społecznej pracy członków.
Każda instytucja desygnując do Komitetu swego przedstawiciela przekazuje do Komitetu pisemną deklarację.
W skład Komitetu wchodzi prezydium oraz członkowie.
Prezydium spośród swego grona wyłania w głosowaniu tajnym przewodniczącego oraz dwóch zastępców przewodniczącego.
Do zadań prezydium Komitetu należy kierowanie pracami Komitetu, przygotowywanie projektów uchwał, planów pracy i sprawozdań z działalności Komitetu, wykonywanie uchwał oraz podejmowanie decyzji w sprawach proceduralnych i organizacyjnych.
Przewodniczący Komitetu zwołuje posiedzenia Komitetu i prezydium Komitetu, przewodniczy tym zebraniom, kieruje bieżącą pracą Komitetu oraz reprezentuje Komitet na zewnątrz. W razie nieobecnooci przewodniczącego zastępuje go upoważniony zastępca przewodniczącego.
Przewodniczący Komitetu nie rzadziej niż dwa razy w roku - z inicjatywy własnej lub na wniosek prezydium - zwołuje posiedzenia Komitetu z udziałem wszystkich członków Komitetu.
W posiedzeniach Komitetu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby zapraszane spoza jego składu.
Komitet sprawując swe funkcje może korzystać z opinii i ocen powoływanych w tym celu specjalistów.
Komitet podejmuje uchwały bezwzgledną wiekszością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
Decyzje w sprawach organizacyjnych i proceduralnych Komitetu podejmowane są wiekszością głosów w głosowaniu jawnym.
Członek Komitetu, o którym mowa w pkt. 17, może upoważnić osobę uczestniczącą w jego zastępstwie w posiedzeniu Komitetu do udziału w głosowaniu.
Zarząd Województwa Śląskiego powierzył Instytutowi Ekologii Terenów Uprzemysłowionych funkcje programowe i organizacyjne Komitetu (pismo OS/DR/760/257/00).
Funkcje organizacyjne obejmują obsługę posiedzeń Komitetu, dokumentowanie prac Komitetu, obsługę medialną i prowadzenie strony WWW oraz pozyskiwanie środków finansowych na działania podejmowane przez Komitet wymienione w pkt.5.
Posiedzenia Komitetu są protokołowane.
Informacje o działalności Komitetu są publikowane na stronie WWW znajdującej się na serwerze Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Biuletynie RACE (Fundacja “Centrum Zmniejszania Zagrożeń Środowiskowych w Krajach Europy Środkowej i Wschodniej”) oraz w mediach.
Zebranie plenarne może wprowadzić zmiany do Regulaminu Komitetu.